projekt

Perspektívákat gyártunk!

A Felhőgyár egy kreatív innovációs műhely

Amit mélyszegénységben élő gyerekek vezetnek

Fiatal tervezőkkel / designerekkel együtt

A Felhőgyár egy szociális design műhely, ahol mélyszegénységben élő gyerekek fiatal designerekkel, divattervezőkkel, építészekkel és grafikusokkal alkotnak közösen Magyarország egyik legszegényebb térségében, a borsod megyei Bódva-völgyben.

A Felhőgyárban bármi előállítható: gyerek bútor, kátyúálló gördeszka, zsebre rakható fűszerkert. Gyártható benne személyes jövőkép és közösségi perspektíva. És képezhetők benne bátor fiatalok, szegények és nem szegények, designerek és nem designerek, akik nem törődnek bele a társadalmi problémákba.

A design műhelyet a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) fenntarthatósági kutatócsoportja, a MOME EcoLab és a Bódvaszilasi Általános Iskola hozta létre, és a helyi gyerekek működtetik, az egyetem hallgatóival közösen.

A Felhőgyár program egy kísérlet arra, hogy a kreativitás és a design gondolkodás új perspektívákat nyisson a társadalmi problémák megoldására.

galéria

résztvevők

a gyerekek

Gina

Tibi

Norbi

Szabi

Dávid

Gergő

Dzsesszika

Rozália

Junior

Ramóna

Béci

Karolina

Virág

Imike

Junior

Szimonetta

Dia

és még 160 bódvaszilasi iskolás

a csapat

Barcza Dániel DLA, MSc

a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) stratégiai rektorhelyettese. Tanít fenntarthatósági tervezést, szociálisan érzékeny tervezést és ökológiát az egyetem mester képzésében valamint a doktori iskolában. Ezenkívül társalapítója az egyetem fenntarthatósági kutatócsoportjának a MOME EcoLabnak.

Fehér Bori

építész, szociális designer, a Cloudfactory projekt mögött álló MOME EcoLab Fenntarthatósági kutatócsoport társ-alapítója, programvezetője. Fő érdeklődési területe a reziliencia és az adaptáció vizsgálata a szociálisan érzékeny tervezés kapcsán. Bori A MOME-n tudományos munkatársként is dolgozik, az egyetem nemzetközi kutatás-fejlesztési programjaival foglalkozik.

Schmidt Andrea

közgazdász-szociológus, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem oktatója. Kutatóként többek között oktatásszociológiával és tudásmenedzsmenttel foglalkozik. 2012 óta a MOME EcoLab tudományos vezetője.

Szerencsés Rita

a MOME EcoLab projektmenedzsere, a Cloudfactory projekt koordinációjáért is ő felel. Rita 2015-ben szerezte meg MA diplomáját design- és művészetmenedzser ként a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen. Jelenleg a MOME Építészet Intézet menedzsere. Középiskolás kora óta vesz részt különböző szociális projektekben.

Kustos Nikolett

fotográfus hallgató, a MOME BA képzésének harmadéves diákja. A Cloudfactory projektben 2013 óta vesz részt. A csapat neki köszönheti a fantasztikus fényképeket.

Pomázi Renáta

a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem alapképzésének harmadéves építőművész hallgatója. Harmadik éve résztvevője a projektnek, elsősorban mint építő, másodsorban a tervező és fejlesztő csapat tagjaként. Pedagógus szülő gyermekeként ezelőtt is foglalkozott kisiskolásokkal. Szakdolgozatában az építészet iskolai hátránykompenzációs programokba való integrációjának lehetőségeit vizsgálta.

további résztvevők

Bálint Viola

építész hallgató

Becky Slogeris

szociális design szakértő
Center for Social Design, Maryland Institute College of Art, Baltimore, USA

Bráda Enikő

projektsegítő, PhD hallgató

Carl-Ola Annefors

formatervező (Lund University, Sweden)

Cserháti Csinszka

építész tervező művész

Demeczky Nóra

grafikus

Góg Angéla

food designer

Herr Ágnes

grafikus

Jekli Ágnes

grafikus

Korándi Dávid

szociológus hallgató

Kovács Mónika

grafikus hallgató

Költő Nóra

designmenedzser hallgató

Kubinyi Eva

textiltervező

Lee Davis

szociális design szakértő
Center for Social Design, Maryland Institute College of Art, Baltimore, USA

Misovicz Anna

szociális design szakértő

Révész Eszter

textiltervező művész
doktorandusz, a MOME oktatója

Rudolf Vincze

építész hallgató

Seenger Dorottya

építész hallgató

Simonfalvi Ildikó

projektmenedzser

Szotfriedt Márton

építész hallgató

Vass-Eysen Áron

építész tervező művész
a MOME oktatója

Vértesi Ferenc

építész hallgató

könyv

jövőkép

Szociális design alkotó műhely folyamatos fejlesztése és bővítése a Bódva völgyében, ahol mélyszegénységben élő gyerekek és fiatal designerek egymástól tanulhatnak, közösen új perspektívákat építhetnek.

impresszum